Anasayfa » Play Station » Borderlands 2 İnceleme

Borderlands 2 İnceleme

Borderlands 2

İlk oyunuyla tüm oyuncuları kendine hayran bırakan Borderlands serisi maalesef aynı başarıyı ikinci oyunuyla yakalayamadı. İlk oyunda bulunan mükemmel kontrol maalesef serinin ikinci oyununda bulunmuyor. Bunun yanı sıra PS Vita versiyonunda bulunan hatalar da farklı bir eksi almasına neden oluyor bizler tarafından. Biz de bu yazımızda sizlere PS Vita incelemesini sunduk. Eğer oyunu satın almayı düşünüyorsanız aşağıdaki yazıdan sonra bu fikriniz bir anda değişebilir.

Hikaye

Hikayemiz Pandora adlı hayali bir şehirde geçiyor. Handsome Jack isminde, orduya bağlı bir kötü karakter şehiri ele geçiriyor fakat şehir halkı bu durumdan oldukça mutsuz. Biz de Handsome Jack’i durdurmak için görevlendiriliyoruz. Vault Hunter adı altında bir grubumuz olan karakterimiz ile maceramıza başlıyoruz.

Oyunu PS Vita’da oynamaya başladığımda, iyi düşüncelerle başladığım ilk dakikalardan sonra oyunun ne kadar baştan savma bir derecede yapıldığını anladım. Kontrollerden başlamak gerekirse, oyunumuz bildiğiniz gibi bir FPS oyunu ve FPS oyunlarının PSP döneminde aslında oynamak zordu. PS Vita’ya 2. analog dahilinde çıkan Killzone Mercenary’i deneyim ettikten sonra bir el konsolunda ne kadar başarılı bir şekilde FPS oyunu yapılabileceğini anladım. Fakat Borderlands 2’de bu maalesef geçerli değil. Kontroller zor olmasına karşın, bir o kadar da sıkıntılı. Arkada bulanan dokunmatik ekranda koşma ve yakın saldırı özellikleri var ama bu tuşları siz bastığınız takdirde bile bazen işlemiyor oluşu, oyuncuyu zor duruma sokuyor. Yapımın, hızlı bir oynanış tarzı olduğunu düşünürsek, gerçekten işkence oluyor.

Belirtmek istediğim bir diğer nokta, Borderlands 2’de save cross desteği ile gelmiş olduğu. Yani eğer ki oyunu PS3’te oynayarak PS Vita’ya savelerinizi atıp, kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz. Neredeyse tüm PS Vita oyunlarında bu özelliğinin olduğunu varsayarsak, pek de şaşıracağınız bir olay değil. Oyunda ayrıca 2 kişilik online co-op ile birlite arkadaşlarınızla eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Teknik sorunlar

Borderland 2’nin PS Vita sürümündeki bir diğer hayal kırıklığı ise, oyunun görselliği. FPS düşüşlerinden tutun, geç gelen ve düşük kaplamalar, oyunun bazen donup kalması gibi teknik sorunlar can sıkıcı. Daha önce de God Of War Collection’ın incelemesinde belirttiğim gibi, Borderlands’in PS Vita versiyonu da sadece el konsolunda oynansın mantığı ile yapıldığını anlıyorsunuz. Gerçekten yapımcı firma nasıl böyle bir port yapabiliyor anlamak güç.

Bu sürüm alınır mı?

Sonuç olarak, Borderlands 2’nin PS Vita sürümü oldukça başarısız bir port uyarlaması. Teknik sorunlar, özensiz kontroller ile baştan savma bir oyun olarak karşımıza çıkan yapımı, alıp almamak sizlere kalmış. Eğer benim düşüncemi merak ediyorsanız, Borderlands 2’nin PS Vita versiyonundan uzak durun. ”Borderlands 2 olsun taştan olsun üstüne de her yerde oynamak isterim” diyorsanız da belki bir şans verebilirsiniz.

Yorum ekle

You must be Giriş Yap to post comment.

Copyright © 2009 · Oyun Dergi · oyun · İçerik · Yorumlar