Anasayfa » Play Station » Futbol Oyunları

Futbol Oyunları

Günümüzde spor dalları içinde en yaygın olanı ve en çok rağbet göreni şüphesiz ki futboldur. Kimileri sağlıklı yaşam için gerekli spor aktivitesi olarak futbolu seçerken, kimileri sosyal aktivite olarak futbola hayatında bir yer ayırmıştır. Çok daha büyük bir kitle için futbol izlemek vazgeçilmez bir tutkudur. Bu kadar çok futbolseverin olduğu bir dünyada futbol oyunları da bilgisayar oyunları arasında kendine oldukça sağlam bir yer edinmiştir.

Futbol oyunları, futbolu veya futbolun bir kısmını konu alan bilgisayar oyunları olarak çok fazla çeşitlilik göstermektedir. Tam bir futbol müsabakasını içeren birçok oyun olduğu gibi penaltı oyunları, frikik oyunları, top sektirme oyunları, kaleci oyunları ve benzeri gibi birçok oyun türü bulunmaktadır. Ayrıca futbolla ilgili olduğu için bu guruba dahil edebileceğimiz menajerlik ve teknik direktörlük üzerine yapılan oyunlar da yaygınlık kazanmaya başlamıştır. Bunlara ek olarak çizgi film karakterlerinin dahil edildiği veya futbol ile çeşitli maceraları birleştirerek aksiyon-futbol oyunu tarzı oyunlar da oyun severlerin beğenisine sunulmaktadır.

Futbol oyunları içinde en çok tanınanı ise PES (pro evolution soccer) oyunudur. Konami tarafından üretilen oyunun kökenine baktığımızda Avrupa’da ISS Pro adıyla 1996 yılında piyasa sürülen Goal Storm oyununu görürüz. Sevenlerinin sayısı yıldan yıla artan oyunun PES adının ilk kez kullanıldığı sürümü ise 2001 yılında piyasaya çıkmıştır. Oyunda futbolun neredeyse bütün detayları yer almaktadır. Spikeriyle, hakemiyle, statlarla, oyuncularıyla, gerçeğe yakınlığı oyunun beğenilmesi açısından en önemli etkendir. Oyun play station için üretilmekle birlikte kişisel bilgisayarlar için olanı da bulunmaktadır. Fakat oyun severlerin tercihi daha çok play station yönündedir.

Diğer bir tanınmış futbol oyunu ise FİFA serisidir. EA Sports tarafından üretilen oyunun kökeni 1980’li yılların sonlarında çıkarılan sensible soccer, kick off oyunlarına dayanan oyun ilk olarak 1993 yılında bu adla piyasaya sürülmüştür. Her yıl yenilenerek bir yenisi piyasaya çıkan oyun çok başarılı olmuş fakat PES oyununun piyasa çıkışı ile kısmen de olsa Pazar payını kaybetmiş hatta geriye düşmüştür. Oyunun önemli bir özelliği birçok lig, milli takım ve oyuncuyu lisansı altına almış olmasıdır.

Hem futbol hem bilgisayar oyunu sevenler için vazgeçilmez bir aktivite olan futbol oyunları gerek çevrimiçi olarak gerekse DVD’leri alınarak oynanabildiği gibi, günümüzün vazgeçilmez cihazları olan akıllı telefonlara kadar girmiştir. Ve popülerliği artarak yoluna devam etmektedir.

Yorum ekle

You must be Giriş Yap to post comment.

Copyright © 2009 · Oyun Dergi · oyun · İçerik · Yorumlar