Anasayfa » Editör'ün Seçtikleri, PC » Mojang, Minecraft yasağı hakkında konuştu

Mojang, Minecraft yasağı hakkında konuştu

mojang_minecraft

Geçtiğimiz gün Türk oyun dünyasına bomba gibi bir haber düşmüştü. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Minecraft’ın çocukları şiddete yönelttiğini iddia ederek oyunun yasaklanmasıyla ilgili bir çalışma başlattı. Bir gün boyunca Mojang’dan bu duruma dair hiçbir açıklama gelmemişti, ta ki birkaç saat öncesine kadar. GamesBeat’in sorularını cevaplayan Mojang yetkilileri, oyunun illa bir vahşilik içerisinde oynanmasının kesinlikle gerekli olmadığını dile getirirken, farklı modlarda hiçbir canavar bile bulunmadığının da altını çizdiler.

“Minecraft, oyuncuların birçok farklı yolla, yeni şeylerle deneyerek keyif alabilecekleri bir oyun. Oyundaki mobları (zombiler,creeper’lar…) öldürmek oyunun normal bir parçası, ama oynamak için illa gerekli olan bir şey değil.”

“İnsanlar, arkadaşlarıyla beraber hiçbir kısıtlama ve sınır olmadan Minecraft dünyasını ve Minecraft dünyasına ait elementleri olabildiğince özgür bir şekilde keşfedebilirler. Biz oyuncuları beraber oynamaya teşvik ediyoruz ve oyun içinde yapılar inşa etmelerini sağlayarak, onların yaratıcılıklarını olabildiğince özgür bir şekilde sergilemesini bekliyoruz.”

“Evet, Minecraft dünyası tehlikeli bir yer olabilir; korkutucu tabiatı gereği, geceleri haritayı yaratıklar basıyor ve kendinizi korumaya çalışıyorsunuz. Eğer bunu sakıncalı buluyorsanız yapmanız gereken şeyler; oyunu Creative Mod’da (Yaratıcı Mod) açmak veya oyuna başlarken ayarlardan Peaceful’u (Barışçıl) seçmek. Bu iki seçenekle de canavarlar oyun dünyasının dışında kalıyorlar.”

Sonuç ne olur bilmiyoruz. Bakanlık, Minecraft’ı yasaklamak için harekete geçti. Eğer Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın talebi yerine getirilirse Türkiye’den Minecraft.net sitesine erişim de engellenmiş olacak. Ayrıca oyunun yasak olarak satın alınması da durdurulacak.

Etiket: ,

Yorum ekle

You must be Giriş Yap to post comment.

Copyright © 2009 · Oyun Dergi · oyun · İçerik · Yorumlar