Anasayfa » Xbox 360 » Titanfall İnceleme

Titanfall İnceleme

titanfall

Son zamanların en çok sevilen FPS oyunlarından biri olan Titanfall’un Xbox 360 versiyonunu ele aldık bu yazımızda sizler için. Her platformda olduğu gibi burada da gayet zevkli olan oyunun Xbox 360’taki tek eksiğinin grafik kalitesinin diğerlerine oranla biraz aşağıda kalmasını gösterebiliriz. Bizden fazlasıyla yüksek not olan oyunun incelemesini bir de sizlere sunalım dedik. İşte Titanfall İnceleme yazısı.

Titanfall çok iyi grafiklere sahip bir oyun. Elbette oynadığınız oyunun bir Multiplayer deneyim olduğunu bilip, tek kişilik herhangi bir senaryo moduyla karşılaştırılmaması gerekir. Nitekim çok övdüğümüz Battlefield 4’de bile iki mod arasında dağlar kadar fark vardır.

Peki ekranımızı şenlendiren Titan’lar bir önceki nesilde nasıl görünüyor? Bunun cevabı bakış açınıza göre değişir. Eğer kıstasınız yeni nesil ise, Xbox 360 sizin için hayal kırıklığı olacaktır. Çünkü arada gerçekten büyük fark var. Ama elinizdeki konsolun bir önceki nesle ait olduğunun bilincindeyseniz ve buna göre oyunu oynuyorsanız, grafikler çok fazla gözünüze batmayacaktır.

Yine de özellikle kaplama detaylarında bariz bir fark bulunmakta. Eh, kaç yıllık teknolojinin artık sonuna gelmişken, ağzımızı açık bırakması beklemiyorduk. Özellikle Titan ve pilot kaplamalarında bariz bir detay farkı var. Çevre kaplamaları da büyük ölçüde kısılmış durumda. Zaten yeni nesil oyunlar gelmeye başladıkça üzücü bir şekilde konsollarımızın ne kadar yaşlandığını görüyoruz.

Bu demek değil ki Xbox 360 için Titanfall kötü görünüyor. Hayır, oyun gayet iyi görünüyor ama dediğim gibi sizin neyi neyle kıyasladığınıza bağlı.

Oynanış ise yeni nesil ile tamamen aynı hiç şüpheniz olmasın. Yine atlıyoruz, zıplıyoruz, titanların tepesine çıkıp rodeo yapıyoruz. Eğlence yerli yerinde duruyor. Detaylı olarak oynanışın ve oyun modlarının incelemesine buradan ulaşabilirsiniz.

Peki ekstra olarak siz oyunculara nelerden bahsedebilirim? Bildiğiniz gibi Titanfall e-spor için tasarlanmış bir oyuın ki yeni DLC ile firma bu alanda düzenlemeler getireceğini açıkladı. Oyunda toplamda elli seviye atlayabiliyorsunuz ve son seviyeye geldiğinizde size yeni jenerasyona geçmek isteyip istemediğiniz soruluyor. Eğer kabul ederseniz isminizin yanında “G2” işareti beliriyor ve yeniden seviye almaya başlıyorsunuz. Tüm silah ve geliştirmelerinizi kaybettiğinizi hatırlatırım fakat, fazladan tecrübe bonusu kazanıyorsunuz.

Oyun çıktıktan sonra yapılan eleştirilerden birisi eşleştirme sistemiydi. Bu konuya katılmıyor olsamda aslında oyunculara hak veriyorum. Titanfall’da seviyeniz pek birşey ifade etmiyor. Teknik olarak siz “G1” 40 seviye iseniz ve karşınızda “G8” 10 seviye bir pilot varsa yine herşeyi belirleyen sizin yetenekleriniz oluyor. Aslına bakarsanız siz daha fazla geliştime ve özelliğe sahip oluyorsunuz.

Artık FPS konsolda oynanır mı tartışmasını geride bıraktığımızı varsayıyorum. Ben geçmişten beri alışık olduğum için FPS’lerin bilgisayar versiyonlarını oynamaya devam edeceğim fakat konsollar da birçok oyunla (Battlefield 4’ü Ps4’de az oynamadım) bu türün konrol cihazı ile gayet rahat oynanabildiğini kanıtlamış durumda. Eğer konsolda tecrübeliyseniz Titanfall’a alışmanız toplamda beş saniyenizi alacaktır.

Diğer bir eleştiri konusu olan tek kişilik senaryo kısmı. Oyunun aslında senaryosu var, hatta iki taraf için oynanan iki senaryomuz bulunuyor. Fakat bu senaryoları yine gerçek oyunculara karşı oynuyorsunuz. Ve şöyle bir baktığınızda oynadığınız senaryo modu sizi sadece diğer modlara hazırlamak için getirilen bir tanıtım filmi tadında. İnsanın gözü tek kişilik bir senaryo modu arıyor mu derseniz, şu an oyunu oynayanların tek kişilik senaryoyu pek umursusadığını sanmıyorum.

Sonuç olarak Titanfall doğru yaptığı şeyler ve yapmak istedikleriyle herp bir adım önde olacak bir oyun. Özellikle oyuncu gameplay’ine odaklı yapısı, hep tepede olan ve düşmek bilmeyen tansiyonu ile bizi geçmişin efsanelerine götürüyor. Son derece başarılı bir şekilde oyuna aktarılan “mecha”lara binip, tozu dumana kaldırmak için bile oynanabilir.

Yorum ekle

You must be Giriş Yap to post comment.

Copyright © 2009 · Oyun Dergi · oyun · İçerik · Yorumlar